• GIGABYTE RTX 20 Series SUPER GAMING OC GPUs Review

    GIGABYTE RTX 20 Series SUPER GAMING OC GPUs Review

  • Deepcool Assassin III CPU Cooler Review

    Deepcool Assassin III CPU Cooler Review

  • Deepcool Macube 550 Case & Fryzen Cooler Review

    Deepcool Macube 550 Case & Fryzen Cooler Review

  • AORUS CV27F 165Hz Gaming Monitor Review

    AORUS CV27F 165Hz Gaming Monitor Review

  • Review: Cooler Master ML240P Mirage Cooler & 3 Περιφερειακά

    Review: Cooler Master ML240P Mirage Cooler & 3 Περιφερειακά

  •  Μια 'διαφορετική' camo έκδοση της RX 5700 XT λανσάρει η HIS

    Μια 'διαφορετική' camo έκδοση της RX 5700 XT λανσάρει η HIS

  •  Φήμες θέλουν τον ερχομό μιας AMD Radeon RX 5600 XT το 2020

    Φήμες θέλουν τον ερχομό μιας AMD Radeon RX 5600 XT το 2020

  •  Η λευκή ASUS ROG Strix RTX 2080 Ti κυκλοφορεί

    Η λευκή ASUS ROG Strix RTX 2080 Ti κυκλοφορεί

  •  BIOS βελτιώνει το Overclocking στους Intel Cascade Lake X CPUs

    BIOS βελτιώνει το Overclocking στους Intel Cascade Lake X CPUs

  •  Το socket sTRX4 της AMD ήρθε για να μείνει

    Το socket sTRX4 της AMD ήρθε για να μείνει

  •  Και η GIGABYTE λανσάρει τις δικές της TRX40 μητρικές

    Και η GIGABYTE λανσάρει τις δικές της TRX40 μητρικές

  •  Graviton2: Νέο ανταγωνιστικό server SoC από την Amazon

    Graviton2: Νέο ανταγωνιστικό server SoC από την Amazon

  • 'Άφαντος' ο Ryzen 9 3950X - Οδηγεί τη τιμή του στα ύψη

    'Άφαντος' ο Ryzen 9 3950X - Οδηγεί τη τιμή του στα ύψη

  •  Το 2020 οι 64 πυρήνες του Ryzen Threadripper 3990X

    Το 2020 οι 64 πυρήνες του Ryzen Threadripper 3990X

  •  Featured Build: Cooler Master Cosmos II Ultra by HRC

    Featured Build: Cooler Master Cosmos II Ultra by HRC

  •  Featured Build: SL600Mi by Timeplay

    Featured Build: SL600Mi by Timeplay

  •  Featured Build: Project P|NNED

    Featured Build: Project P|NNED

Φήμες για 10-πύρηνο Intel Core στο LGA 1151

Η Intel λέγεται πως ετοιμάζει μια 10-πύρηνη έκδοση ενός Core επεξεργαστή για το LGA 1151 socket η οποία θα τοποθετείται στην οικογένεια Comet Lake.

Πριν από μερικές εβδομάδες, ένα αντίστοιχο νέο μας ήρθε από το στρατόπεδο της AMD, όπου τότε διαβάζαμε για έναν 10-πύρηνο Ryzen CPU για το AM4 socket. Οι φήμες αυτές ήρθαν κι έφυγαν εν μια νυκτί όμως λίγο αργότερα έγινε γνωστό ότι τα σχέδια ήταν όντως αληθινά. Παρόμοια νέα έρχονται από την Intel και αυτή τη φορά μιλούν για έναν 10-πύρηνο επεξεργαστή στη λιθογραφία των 14nm που θα μπει στην οικογένεια των Comet Lake, της 10ης γενιάς Core.

Υπάρχουν ήδη θεωρίες που αναφέρουν πως ο επεξεργαστής θα έχει 10 πυρήνες διότι θα προορίζεται για την '10η γενιά Core', ενώ η ύπαρξή του αναφέρθηκε σε ένα meeting όπως μας μεταφέρει η πηγή. Κάτω από το heatspreader θα δούμε μάλιστα και την ύπαρξη διπλού ring bus για την επικοινωνία του επεξεργαστή πιθανόν με κάποια μνήμη όπως την level 3. Διπλό ring bus έχει εμφανιστεί εδώ και αρκετά χρόνια στους επεξεργαστές της Intel πράγμα που σημαίνει πως σε αυτόν, η L3 θα είναι μεγάλη σε μέγεθος οπότε η ύπαρξη δύο rings θα δημιουργήσει αντίστοιχα και δύο ομάδες πυρήνων με ισορροπημένη πρόσβαση στη μακρινή αυτή μνήμη.

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social: fb.jpgtwitter.jpginsta.jpgyt.png

FeelsBadMan

Members
2018-11-29T09:42:30Z

14nm ++++++++ Ισως την δουμε στα 10 nm στο 2020 στην mainstream πλατφόρμα.

stavros

Members
2018-11-29T09:53:46Z
10 minutes ago, FeelsBadMan said:

14nm ++++++++ Ισως την δουμε στα 10 nm στο 2020 στην mainstream πλατφόρμα.

Μαζί με τις GPU

odim

Members
2018-12-03T00:05:49Z

με τιμη που θα ξεπερναει τα 500€,τι να το κανεις,εχω 8πυρηνο amd κι ας ειναι κατωτερος σε αποδοση,παντως εχει μελλον..

MetallicGR

Administrator
2018-12-03T07:47:04Z

(Και σε λίγο θα έχεις 16-πύρηνο AMD στα ίδια χρήματα με τον 9900K. 😛  )

cabdik

Members
2018-12-04T10:44:44Z
On 12/3/2018 at 9:47 AM, MetallicGR said:

(Και σε λίγο θα έχεις 16-πύρηνο AMD στα ιδια χρήματα με τον 9900K. 😛  )

 

ηδη εχεις 16πυρηνο, και μαλιστα με λιγοτερα ....!!!!  https://www.skroutz.gr/s/12442231/AMD-Ryzen-Threadripper-1950X-Box.html

 

φαντασου R7 3900X τσιπακι ποσο θα εχει..!!!!! 

 

cabdik

Members
2018-12-05T06:50:00Z

τελικα, με τις πρωτες φημες να ειναι ηδη στο διαδικτυο, δεν απεχω πολυ απο τις προβλεψεις μου. 

 

ηδη στο CPU 2019 line up, εχουν βγαλει τους

Ryzen 9 3800X 16c/32t στα 3,9ghz/4,7ghz, με αναμενομενη τιμη στα $449.99, και 

Ryzen 9 3850X 16c/32t στα 4.3ghz/5.1ghz με αναμενομενη τιμη στα $499.99 ......!!!!!!!!

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-specs-prices-leaked-upto-16-cores-5-1ghz-on-am4/

 

MetallicGR

Administrator
2018-12-05T07:38:09Z

 

Έχεις 16πύρηνο αλλά όχι στο AM4, ακόμα. 😛

 

FeelsBadMan

Members
2018-12-05T09:23:09Z
2 hours ago, cabdik said:

τελικα, με τις πρωτες φημες να ειναι ηδη στο διαδικτυο, δεν απεχω πολυ απο τις προβλεψεις μου. 

 

ηδη στο CPU 2019 line up, εχουν βγαλει τους

Ryzen 9 3800X 16c/32t στα 3,9ghz/4,7ghz, με αναμενομενη τιμη στα $449.99, και 

Ryzen 9 3850X 16c/32t στα 4.3ghz/5.1ghz με αναμενομενη τιμη στα $499.99 ......!!!!!!!!

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-specs-prices-leaked-upto-16-cores-5-1ghz-on-am4/

 

Έαν οι φήμες αυτές, αποδειχθούν πραγματικότητα τότε θα είναι ένας πολύ δύσκολος χρόνος για την intel. Δυσκολεύομαι να πιστέψω τα 5ghz(ίσως απλά είναι overhype) αλλά θα χαρώ να φανώ λάθος.

cabdik

Members
2018-12-05T10:52:59Z
3 hours ago, MetallicGR said:

 

Έχεις 16πύρηνο αλλά όχι στο AM4, ακόμα. 😛

 

αφ΄ενος.., οχι στο AM4 (...ακομα), αλλα σε 1 μηνα θα ανακοινωθει και εκει....!!!!! 

 

αφ'ετερου,  το κοστος του συνδυασμου ενος 10πυρηνου CPU της INTEL πλατφορμας ειναι παραπλησιο με του 12πυρηνου THREADRIPPER, αρα τι κουβεντιαζουμε?  

 

για να ξαναμπει (ή να μεινει, αν θες) η Ιντελ, δυναμικα, στην μικρομεσαια -mainstream- κατηγορια, θα πρεπει να αρχισει, και να δινει πυρηνες, αλλα και να μειωνει τιμες

γιατι, οταν σε 2-3 μηνες βγει και ο 16c/32t, Ryzen 9 στην αγορα με ενα 500€, τι θα κανει?  πως θα αντιδρασει....???

 

 

βεβαια, ολο αυτο το σκηνικο που περιμενω να διαμορφωθει στην αγορα τα επομενα χρονια, θα μου θυμισει το σκηνικο με τους Buldozer, αλλα απο την αναποδη πλευρα....!!!!!  

 

περιμενω με πολυ ενδιαφερον τις ανακοινωσεις της INTEL, τωρα το Δεκεμβριο.

 

 

billpeppas

Members
2018-12-05T12:38:41Z

5GHz Ryzen stock ?

Σε τι ? Ούτε για CPU-z screenshot δεν παίζει το σενάριο.
Οι τιμές δύσκολο να είναι και αυτές σωστές.

sofos1990

Members
2018-12-05T16:27:51Z

Q1 2020

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

stavros

Members
2018-12-06T08:10:45Z

Q1 2020 - 04.2018 (2nd Gen Release) ~ 2 years

 

Κάπως μακρύ φαίνεται ¬¬

FeelsBadMan

Members
2018-12-07T07:57:06Z
On 12/5/2018 at 2:38 PM, billpeppas said:

5GHz Ryzen stock ?

Σε τι ? Ούτε για CPU-z screenshot δεν παίζει το σενάριο.
Οι τιμές δύσκολο να είναι και αυτές σωστές.

Για τα 5ghz και γω κρατάω μικρό καλάθι, όμως όσο αναφορά τις τιμές, νομίζω θα δούμε την Amd να πιέζει δυναμικά την Intel. Δεν έχουν έρθει για να πάρουν απλά ένα 10% του mainstream cpu market, θέλουν να έχουν την πίτα δικιά τους. Και αν οι φήμες αποδειχθούν ότι βρίσκονται κοντά στα όσα θα ανακοινώσουν, νομίζω πως το παιχνίδι θα το κερδίσουν.

 

Και με ίσως καταφέρουν μέσα στο 2019, να φτάσουν και το 10%  του server market, με τους Rome. 

billpeppas

Members
2018-12-07T10:55:07Z

Παραείναι down οι τιμές.
Δεν νομίζω πως θα συμβεί και αυτό.

Υπάρχει και ένα σημείο στο business/marketing όπου το να γίνεσαι πολύ φθηνός ίσως λειτουργήσει και ανάποδα γιατί είναι σαν να δείχνεις πως δεν είσαι κάτι το τρομερό, οπότε και λένε "για να είναι τόσο φθηνό μάλλον καλή δουλειά δεν".
Αν είναι ένα 10% κάτω από τις τιμές των αντίστοιχων Ryzen φέτος καλά θα είναι.
Παρακάτω δεν το πιστεύω πως θα γίνει.

conroe

Members
2018-12-07T16:22:00Z
On 12/5/2018 at 2:38 PM, billpeppas said:

5GHz Ryzen stock ?

Σε τι ? Ούτε για CPU-z screenshot δεν παίζει το σενάριο.
Οι τιμές δύσκολο να είναι και αυτές σωστές.

 

εννοειτε με το μπουστ(1-2 πυρηνες) θα ειναι τοσο, οχι ρολοι βασης.

για το 8πυρηνο παντως εκει θα ειναι περιπου τα κλοκια. τωρα για τις τιμες παραειναι φθηνες.

 

billpeppas

Members
2018-12-07T18:38:27Z

Παπάρια μέντολες θα είναι.

Ξέρεις κάποιον Ryzen που παίζει έστω μισό core τώρα 5GHz on stock air ?
Υπάρχει περίπτωση να διατηρήσουν το ίδιο cpc και να φτάσουν να παίζουν έστω με 2 πυρήνες στα 5GHz on normal air cooling ?

Από την πρώτη γενιά Ryzen στην τωρινή κερδίσαμε ένα απόλυτο τίποτα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα κάνουν ξαφνικά και τόσο σύντομα τόσο μεγάλο jump ?

 

Δεν πιστεύω να δέχεσαι φάση 5GHz clock αλλά επιδόσεις σαν έναν τωρινό Ryzen στα 4.4GHz γιατί θα έχουμε ήδη κάνει βήματα πίσω.

conroe

Members
2018-12-08T07:31:29Z
On 12/7/2018 at 8:38 PM, billpeppas said:

Παπάρια μέντολες θα είναι.

Ξέρεις κάποιον Ryzen που παίζει έστω μισό core τώρα 5GHz on stock air ?
Υπάρχει περίπτωση να διατηρήσουν το ίδιο cpc και να φτάσουν να παίζουν έστω με 2 πυρήνες στα 5GHz on normal air cooling ?

Από την πρώτη γενιά Ryzen στην τωρινή κερδίσαμε ένα απόλυτο τίποτα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα κάνουν ξαφνικά και τόσο σύντομα τόσο μεγάλο jump ?

 

Δεν πιστεύω να δέχεσαι φάση 5GHz clock αλλά επιδόσεις σαν έναν τωρινό Ryzen στα 4.4GHz γιατί θα έχουμε ήδη κάνει βήματα πίσω.

 

η ιντελ εχει το προβαδισμα αφου τα τσιπακια τους παιζουν με λιγοτερα ρευματα και ειναι ακομα στα 14+++nm.

εγω πιστευω οτι σε επιπεδο σερβερ τουλαχιστον δεν θα εχει επιδοσεις αντιστοιχες της ιντελ, ανα core μιλαμε παντα.. σε fma κλπ θα εχει την μιση απο τον skylake x και τα mainstream chip απλα θα ισοφαρισουν τον skylake. αυτο το ξερει η amd γι αυτο χωνει πυρηνες και κλοκια. απλα δε ξερω πως θα δουλεψει το κεντρικο με τα υπολοιπα και τι καθυστερηση θα εχουν. επισης δε νομιζω οτι μπορουν να δουλεψουν σωστα 16/32 threads με dual channel. αν το κεντρικο εχει L4 θα σωζει την κατασταση καπως.

 

μολις διαβασα οτι ειναι τρολαρισμα, στο amd reddit. απλα καποιος χρησιμοποιησε τις εκτιμησεις ενος πρωην μελους(sw engineering) της amd και εφτιαξε ενα σωστο excelακι.:hehe:

 

cabdik

Members
2018-12-12T06:43:29Z

αφηστε την AMD προς το παρον, σε ενα μηνα θα μαθουμε περισσοτερα..! 

 

η Ιντελ ποτε και που θα κανει την ανακοινωση?   εφτασε 12/12 και δεν εχει ακουστει κιχ....... 

 

υπαρχει καποια μεγαλη εκδηλωση τωρα τον Δεκεμβριο, οπου αναμενεται να γινει η ανακοινωση? 

conroe

Members
2018-12-12T14:30:35Z

υπομονη, ερχονται νεα.

sofos1990

Members
2018-12-19T04:39:27Z

Mην ιδρώνετε 5G ο 16πύρηνος Ryzen πιθανότατα δεν θα είναι, τουλάχιστον όχι μέχρι τώρα.

Αυτό που προσπαθεί η AMD είναι να κάνει τον 12-core με turbo σε 1 ή σε 2 cores στα 5G αλλά λίγα CPUs έχουν επιτύχει αυτό το pass μέχρι τώρα. Υπάρχει όμως καιρός σίγουρα αλλά 5G στον 16-πύρηνο δεν είναι κάτι που καίει την AMD atm.

cabdik

Members
2018-12-19T07:09:17Z

βασικα, και την αγορα δεν νομιζω να την καιει τοσο, αν παει στα 5G ο RYZEN σημερα ή αυριο, αλλα η τιμη και η αποδοση του.  

 

τα 5G τα κοιτανε λιγοι........!!  

cabdik

Members
2019-01-02T16:55:30Z

συγνωμη κιολας,  αλλα αυτα τα βαζουν στο θεμα με τους RYZEN........!!!! 

stavros

Members
2019-01-02T17:38:01Z

Μέτρα από τα 20 παραπάνω posts, πόσα έχετε γράψει (μαζι με εσένα) για Intel ή Ryzen. 

 

Αυτό που θέλω να θίξω είναι τα 5GHz και το am4 του 16c, ως συνέχεια αυτών που γράφετε παραπάνω, ένα απλό Post είναι, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.